Tutaj jesteś

Jak dobrać rower do wzrostu? Kilka pomocnych wskazówek!

11 lutego 2023 Rower jak dobrać rower do wzrostu

Jazda na rowerze to doskonały sposób na aktywność fizyczną i spędzenie czasu z rodziną. Wiele osób coraz chętniej wybiera dwa kółka i przemierza okolice wspólnie z rodziną, przyjaciółmi lub samodzielnie. Obecnie w całej Polsce jest wiele ścieżek rowerowych i powstają coraz nowsze, a więc warto zdecydować się na zakup roweru i rozpocząć przygodę. Jak dobrać rower do wzrostu?

Rowery dla dzieci

Rozmiary, które zwykle zaczynają się od 10 cali, odnoszą się do rozmiaru opon w przypadku rowerów dziecięcych. Od rozmiaru opony 26 cali rozpoczynają się rowery dla dorosłych. Jednak, aby określić idealny rozmiar roweru dla dzieci, należy również znać długość kroku dziecka. Co jakiś czas w opisach rowerów znajdują się również informacje o wieku. Dzieci różnią się wielkością ciała, więc te oznaczenia wieku są przybliżonymi wartościami. Rower dla dzieci jest dość elastyczny, jeśli chodzi o rozmiar. Można regulować wysokość siodełka i kierownicy, dzięki czemu rower dziecięcy rośnie wraz z maluchem.

Jak dobrać rower do wzrostu?

Niezależnie od płci, najpierw trzeba określić długość kroku, ponieważ to ona ma decydujące znaczenie dla dopasowania ramy roweru.
Określenie długości kroku jest łatwe, jeśli wykona się następujące czynności. Na początku należy zaopatrzyć się w miarkę. Przyda się też książka, deska do krojenia lub coś podobnego. Należy stanąć przy ścianie prosto boso i włożyć tę książkę lub deskę między nogi najwyżej jak się da, ale tak by nie przeszkadzała. Wówczas na koniec należy zmierzyć odległość od podłogi do krańca deski lub książki i jest gotowy wynik, który należy pomnożyć przez wskaźnik określony dla konkretnego modelu roweru. W przypadku rowerów górskich jest to 0,57, trekkingowych 0,63, a szosowych 0,66. Wynik na końcu dzieli się przez 2,54 i otrzymuje się wartość w calach.

Rower idealnie dopasowany

Każdy człowiek jest inny, więc wartości proponowane przez producentów są tylko orientacyjne. Na przykład kobiety i mężczyźni znacznie różnią się proporcjami ciała. Rozmiary ram są takie same dla rowerów męskich i damskich. Jednak to, co różni się znacznie, to geometria ramy. Jazda na rowerze damskim jest w większości przypadków znacznie wygodniejsza dla kobiet. Ale także stosunek długości ramion, nóg i tułowia jest inny u każdego. Dlatego są rowery, na których osoba z długimi ramionami czuje się komfortowo. Na drugim idealnie się siedzi, jeśli ma się długie nogi, ale krótką górną część ciała. Ważny jest również rozmiar kółek, ponieważ im większe koła, tym wyższy jest cały rower. Z tego względu należy usiąść na rowerze i sprawdzić, czy wygodnie się na nim czuje i jeździ.

Co zrobić, jeśli ciężko jest dobrać odpowiedni rozmiar?

Jeśli ktoś znajduje się dokładnie pomiędzy dwoma rozmiarami, nie trzeba się martwić! Po pierwsze, rowery różnią się w geometrii ramy w zależności od typu roweru i od producenta. Z pewnością znajdzie się rower o optymalnym rozmiarze. Po drugie, siodełko i kierownica mają również regulowaną wysokość w rowerach dla dorosłych, dzięki czemu można dostosować rower do wzrostu i postury. Wiele rowerów ma regulowany przód, dzięki czemu można zmieniać kąt skrętu kierownicy, aż rower będzie wygodnie pasował.

czy jazda na rowerze odchudza

Redakcja bikeandbusiness.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rower elektryczny