Tutaj jesteś

Czy jazda na rowerze odchudza? Ile jest w tym prawdy?

8 maja 2023 Rower czy jazda na rowerze odchudza


Aktywność fizyczna w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą to recepta na smukłą sylwetkę. Można pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ale oczywiście wymaga to systematyczności. Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Nawet codzienne spacerowanie ma korzystny wpływ na samopoczucie i wygląd. Można połączyć przyjemne z pożytecznym. Świetnym przykładem będzie jazda na rowerze. Regularne pedałowanie sprawia, że zaczyna ubywać kilogramów na wadze.

Czy jazda na rowerze odchudza?

Jazda rowerem sprawia przyjemność, można również dotrzeć do wyznaczonego celu w sposób całkowicie ekologiczny. Nie trzeba kupować paliwa, znika problem z zanieczyszczeniem środowiska i spalinami. Kolejną zaletą jest możliwość schudnięcia. Regularne pedałowanie ułatwia pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Tracenie zbędnych kilogramów nie musi być trudne. Warto wobec tego zacząć systematycznie jeździć rowerem. Jest to skuteczny sposób na przyspieszenie metabolizmu. Nawet jeśli ktoś skusi się na wysokokaloryczną przekąskę, to dzięki jeździe na rowerze spali szybko nadmierne kalorie. Oczywiście do chudnięcia niezbędny jest ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to, że trzeba dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż jest mu potrzebne. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej staje się to relatywnie proste.

Chudnij podczas pedałowania na rowerze

Jazda na rowerze sprzyja chudnięciu ze względu na to, że jest to aktywność fizyczna spalająca kalorie. Duży wpływ na efekty ma oczywiście długość jazdy i szybkość. Intensywny wysiłek sprawia, że organizm zużywa więcej kalorii. Jest to wobec tego sposób na przyspieszenie procesu chudnięcia. Można liczyć na zmniejszenie tkanki tłuszczowej z różnych części ciała. Dojdzie także do wzmocnienia mięśni. Im większy będzie deficyt kaloryczny, tym lepsze uzyska się efekty w krótszym czasie. Oczywiście nie należy przesadzać z ograniczeniem podaży kalorii, bo uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego. Podczas jazdy rowerem angażowanych jest wiele partii mięśniowych. Pracują intensywnie mięśnie brzucha, grzbietu, ramion, pośladków, łydek, ud. Poprawia się także krążenie, zwiększa się pojemność płuc.

Jakich efektów można oczekiwać przy regularnym jeżdżeniu na rowerze?

Jeśli chce się uzyskać pożądane efekty, to trzeba jeździć na rowerze systematycznie i przez co najmniej pół godziny. W takim przypadku można liczyć na poprawienie wyglądu sylwetki. Świetną opcją będzie wobec tego dojeżdżanie do pracy lub szkoły rowerem. Można także jeździć ze znajomymi na wycieczki rowerowe. Nawet jeśli są niesprzyjające warunki pogodowe, to zawsze warto skorzystać z rowerka stacjonarnego. Istotne jest także to, aby mieć przyspieszone tętno podczas jazdy rowerem. Najlepiej sprawdza się jazda terenowa. Więcej kalorii spala pedałowanie pod wiatr, podjeżdżanie pod wzniesienia. Szybsza jazda to oczywiście szybsze zanikanie tkanki tłuszczowej. Istotne jest robienie treningów interwałowych. Należy wobec tego zmieniać tempo ćwiczeń, czyli jeździć wolniej i szybciej. Jest to skuteczny sposób na poprawienie kondycji, zredukowanie tkanki tłuszczowej. Przesadzanie z intensywnością i ilością treningów to niestety prosta droga do przetrenowania.

Najważniejsze wynalazki w motoryzacji, które zmieniły świat

Redakcja bikeandbusiness.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Trek Marlin na szlaku