Tutaj jesteś

Kto i kiedy wynalazł rower?

12 lutego 2023 Ciekawostki kto wynalazł rower


W obecnych czasach rowery bardzo często są wykorzystywane do codziennego przemieszczania się, zarówno po miastach, jak i poza nimi. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ich temat, a także dowiedzieć się, kto wynalazł rower.

Leonardo da Vinci

Wśród osób, które pierwsze wpadły na pomysł roweru, można wskazać oczywiście Leonardo da Vinci. Da Vinci przyłożył się do powstania wielu przydatnych przedmiotów, a w jego pracach można znaleźć rysunek pojazdu, który swoim wyglądem bardzo przypomina rowery istniejące dzisiaj. Szacuje się, że szkic roweru stworzony przez Leonardo da Vinci powstał w 1493 roku.

Mède de Sivrac

Kolejną osobą, która stworzyła prototyp roweru, jest Mède de Sivrac. Zakłada się, że pierwszy prototyp roweru powstał pomiędzy rokiem 1765 a 1795. Projekt stworzony przez Mède de Sivraca nie uznaje się za pełny, dlatego nie przypisuje się mu wynalezienia tego pojazdu. Legenda głosi, że prototypem roweru nie można było w żaden sposób sterować, co mogło utrudniać poruszanie się nim. Projekt nie przetrwał do obecnych czasów w żadnej formie.

Karl Drais

Oficjalne wynalezienie roweru przypisuje się takiej osobie jak Karl Friedrich Christian Ludwig Freiherr Drais von Sauerbronn. Karl Drais był wynalazcą pochodzącym z Niemiec oraz konstruktorem pierwszego roweru biegowego. Jego projekt został opatentowany w roku 1818. Pierwowzór roweru był wykonany z drewna i nie miał pedałów. Z uwagi na brak napędu potocznie nazywano go rowerem biegowym. Nabrać prędkości na rowerze można było dzięki odpychaniu się nogami podczas jazdy. Możliwe było osiągnięcie prędkości wynoszącej nawet piętnaście kilometrów na godzinę.

Pierre Michaux

Pierre Michaux to kolejna osoba, która zbudowała prototyp roweru. Kowal wraz ze swoim synem w 1861 roku stworzył nowy typ roweru, który był nazywany welocypedem. Welocyped nieco podobny był do roweru biegowego, ponieważ także nie był wyposażony w żadne hamulce. Jednak ten model roweru miał pedały. Na bazie tego wynalazku stworzono tak zwany bicykl, czyli rower, w którym przednie koło było znacząco większe od tylnego.

John Kemp Starley

Bardziej współczesny projekt roweru został stworzony przez Johna Kemp Starley’a. Stworzony w 1885 roku Rover to pierwszy, nowoczesny pojazd, którym w bezpieczny sposób można się było poruszać. Projekt Johna Kemp Starley’a był dużym sukcesem komercyjnym, dlatego jego przedsiębiorstwo w późniejszym czasie rozpoczęło produkcję rowerów na nie spotykaną do tej pory skalę. Oprócz rowerów firma zaczęła również wytwarzać samochody oraz motocykle. Rower we współczesnej odsłonie rozwijał większe prędkości oraz był dużo bezpieczniejszy dla użytkowników.

Innowacje techniczne

Projekt roweru stworzony przez Johna Kemp Starley’a był bardzo dobry, dlatego niewiele w nim modyfikowano. Skupiono się bardziej na jego udoskonalaniu oraz usprawnianiu. Wprowadzono między innymi opony bardziej odporne na nierówności terenu, po którym poruszał się rower. Pojawiła się także nowocześniejsza rama roweru wraz z hamulcami bębnowymi, a w późniejszym czasie nawet przerzutkami.

bluza

Redakcja bikeandbusiness.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

kto wynalazł rower