W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się samochody elektryczne. Głównym powodem jest brak emisji spalin do środowiska, co oczywiście wpływa na całą planetę. Takich samochodów jeździ po polskich drogach coraz więcej i powstają też nowe punkty, w których samochód można naładować. Ile ładuje się samochód elektryczny? Czy warto zainwestować w takie auto? Jakie są koszty przejechania 100 km autem elektrycznym?
Dlaczego warto zdecydować się na samochód elektryczny?
Samochody elektryczne przede wszystkim są ekologiczne. Nie emitują one spalin podczas jazdy, a więc są bezpieczne dla środowiska. Choć jest to dość nowa technologia, to coraz więcej osób decyduje się na zakup takich aut. Dużym plusem jest fakt, że w wielu miejscach w Polsce samochodem elektrycznym można parkować za darmo na parkingach miejskich. Samochody elektryczne nie należą do najtańszych, jednak z racji tego, że stają się coraz powszechniejsze, to można je kupić już po znacznie niższych cenach niż jeszcze parę lat temu.
Ile ładuje się samochód elektryczny?
Dużą zaletą samochodów elektrycznych jest to, że można je wygodnie ładować przez noc w domu z gniazdka elektrycznego. Teoretycznie bezpieczniki sieci elektrycznej są zaprojektowane do pracy na napięcie 230 V i 16 A, dzięki czemu gniazdo może wytwarzać około 3,7 kW. W praktyce jednak są one zazwyczaj ograniczone do 2,3 kW mocy ciągłej. Ze względu na niski pobór mocy ładowanie może trwać do 10 godzin. W związku z tym warto ładować samochód na noc. Jednak należy poprosić elektryka, aby sprawdził, czy gniazdo wytrzymuje obciążenie przez wiele godzin. Alternatywnie, można również zainstalować Wallbox w domu, ponieważ taki zapewnia znacznie więcej mocy. Dostępne są też szybkie ładowarki na prąd stały, które umożliwiają naładowanie samochodu nawet w ciągu 30 minut.
Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?
Obecnie ceny energii elektrycznej podlegają znacznym wahaniom. Na przykład między lipcem a wrześniem 2022 r. cena wzrosła ponad dwukrotnie. Jeśli prąd pochodzi z domowego gniazdka, obecnie płaci się około 90 groszy za kilowatogodzinę – w zależności od taryfy elektrycznej. Za przejechanie 100 kilometrów przy zużyciu 15 kWh trzeba zapłacić około 12 złotych. Ładowanie w domu jest znacznie tańsze niż kupno paliwa. Przy zużyciu paliwa wynoszącym 7 litrów na 100 km przy obecnych cenach benzyny wynoszącej prawie 7 złotych, trzeba zapłacić 49 złotych.
Ładowanie samochodu elektrycznego w miejscu publicznym
Koszt publicznych stacji ładowania różni się w zależności od dostawcy. Oczywiście należy liczyć się z wyższymi stawkami niż ma to miejsce podczas ładowania w domu. Jednak przemierzając dłuższą trasę, należy się przygotować na taką sytuację. Warto na pewno sprawdzić, gdzie znajdują się punkty ładowania samochodów elektrycznych, gdyż w mniejszych miejscowościach często nie ma takiej możliwości. Zaletą publicznych stacji ładowania jest znacznie wyższa moc niż za pośrednictwem domowego gniazdka. Zatem w ciągu krótszego czasu można naładować samochód w pełni.