Tutaj jesteś

Jak wypolerować lampy w samochodzie? Jakich środków użyć?

29 kwietnia 2023 Samochody jak wypolerować lampy


Złe środki czyszczące, promieniowanie UV, uderzenia kamieniami i wiele innych czynników wpływa na to, że lampy w samochodzie matowieją. Z czasem takie problemy mogą prowadzić do tego, że reflektory żółkną, tracą jasność lub mogą oślepiać innych kierowców poprzez zmianę rozproszenia światła. Dlatego należy zadbać o to, aby lampy były w dobrym stanie. Można do tego użyć specjalnych preparatów dostępnych w sklepach, a także są domowe sposoby na wypolerowanie lamp.

Na co zwrócić uwagę podczas polerowania reflektorów?

W samochodach starszej generacji używane były lampy szklane. Obecnie są one produkowane z tworzyw sztucznych, a to z kolei powoduje, że znacznie łatwiej ulegają uszkodzeniu. Jeśli zmiany na reflektorach są niewielkie, to wystarczy użyć ściereczki z mikrofibry i płynu do mycia szyb. Jeśli zarysowania są dość poważne, to osłony powinny być koniecznie wymienione.

Jak wypolerować lampy papierem ściernym wodnym?

Dobrym sposobem na wypolerowanie lamp jest użycie papieru ściernego do szlifowania na mokro. Na początku należy wyczyścić reflektory szamponem i ocenić, czy nadają się one do polerowania. Jeśli można je wyczyścić, to należy zabezpieczyć lakier samochodowy taśmą malarską. Następnie należy namoczyć papier ścierny o gradacji 800 i szlifować lekko naciskając, aż reflektor stanie się równomiernie mleczny. Jeśli wynik jest zbyt słaby, należy opłukać lampy i użyć grubszego papieru. Na koniec należy przeszlifować je jeszcze papierem o drobnej gramaturze i wypolerować. Dostępne są specjalne środki do tego przeznaczone.

Jak wypolerować lampy domowymi sposobami?

Oprócz środków do polerowania lamp dostępnych w sklepach są także domowe sposoby. Dobrym rozwiązaniem jest pasta do zębów, która świetnie poradzi sobie z pożółkłymi lampami. Pastę nakłada się kolistymi ruchami i chwilę poleruje. Na koniec należy zmyć pastę wodą. Kolejnym produktem jest soda oczyszczona, którą miesza się w proporcji 1 do 2 z wodą. W taki sposób uzyskuje się pastę, którą wciera się ściereczką w reflektor. Dobre właściwości czyszczące ma też płyn WD40 i coca-cola. Może ten ostatni środek wydawać się dla wielu osób dość niecodzienny, ale efekt może zaskoczyć każdego.

Co po polerowaniu lamp?

Chcąc zadbać odpowiednio o lampy, należy po ich wypolerowaniu zabezpieczyć je przed ponownym uszkodzeniem. Bardzo ważne jest, aby usunąć wszystkie pozostałości po preparatach. Reflektory powinny być również dokładnie odtłuszczone. Należy jednak pamiętać, że po polerowaniu klosz może być gorący, a więc należy odczekać do czasu, aż ostygnie. Dzięki temu zapobiegnie się powstaniu mikrouszkodzeń. Na koniec można użyć specjalistycznego środka, którym będzie można zabezpieczyć powierzchnię lamp. Wiele osób używa także lakieru bezbarwnego. Lakier można nałożyć jedynie na lampę, która jest idealnie gładka i czysta. Lakier musi być odporny na promieniowanie słoneczne. Tę czynność najlepiej wykonać po ówczesnym demontażu lampy z samochodu. Dzięki temu zyska się pewność, że karoseria nie ulegnie uszkodzeniu.

Najważniejsze wynalazki w motoryzacji, które zmieniły świat

Redakcja bikeandbusiness.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Samochody klasyczne: jakie modele warto kolekcjonować