Tutaj jesteś

Jaki jest najszybszy samochód na świecie?

30 kwietnia 2023 Ciekawostki jaki jest najszybszy samochód


Nie ma w historii współczesnego świata wynalazku, który zrewolucjonizowałby życie ludzi na całej planecie w tak dużym stopniu, jak zrobił to samochód. Dzięki niemu ludzkość zyskała możliwość właściwie nieograniczonego, taniego, a przede wszystkim bardzo szybkiego podróżowania. Wycieczka do innego miasta to już niecałodzienna lub wręcz tygodniowa wyprawa, lecz coś, co można załatwić w ciągu maksymalnie kilku godzin. Szybko, bo to ją właśnie zapewniło auto, w dzisiejszych czasach znaczy jednak co innego. Obecnie wiele osób interesuje się tym, jaki jest najszybszy samochód.

Dlaczego lubimy szybkie samochody?

Co dokładnie sprawia, że tak wiele osób interesuje się tym, jak szybko dane auto może pojechać i które z nich jest najszybsze? Dosłownie od chwili pojawienia się na planecie samochodów, zrodziły się wraz z nimi wyścigi samochodowe. Rywalizacja pomiędzy kierowcami, lecz także maszynami, stała się nieodzownym elementem motoryzacji.
Dziś zastanawiamy się nie tylko, który kierowca wyścigowy jest najlepszy, lecz także, które auto drogowe jest najszybsze. Każdy bowiem chce stać się posiadaczem takie pojazdu. Samochody sportowe są nie tylko niezwykle ładne, przyciągają wzrok i uwagę, lecz dodatkowo są luksusowe i bardzo drogie. Choć prędkość nie jest głównym wyznacznikiem jakości auta, to mimo wszystko samochód, który jest w stanie rozpędzić się do najwyższych prędkości, siłą rzeczy skupia na sobie największą uwagę.

Najszybsze samochody na przestrzeni lat

Wyścig o to, kto zbuduje najszybsze auto, trwa od dekad. Już na początku XX wieku przekroczona została niebotyczna jak na tamte czasy bariera 100 km/h, a dokonał tego Mercedes-Simplex 60HP, który osiągnął dokładnie 117 km/h.
Przez lata auta były udoskonalone, zbliżając się powoli do kolejnej nieosiągalnej dla człowieka i maszyny prędkości, czyli 200 km/h. Udało się ją przekroczyć dopiero w latach 30 XX wieku, a dokonał tego pojazd o nazwie Duesenberg Model SJ, który był w stanie pojechać aż 225 km/h.
Kolejna granica do przekroczenia, czyli 300 km/h musiała poczekać aż do lat 70, czyli 4 dekady. Wiedzieć bowiem trzeba, że im szybciej pojazd chce jechać, tym matka natura bardziej stara się go zatrzymać poprzez stawanie większego oporu powietrza. W każdy razie 300 km/h przekroczyło Ferrari 512 Berlinetta Boxer.
Jak zakończył się XX wiek? Jak się okazuje, nikomu do końca stulecia nie udało się pokonać kolejnej bariery, czyli 400 km/h. Najbliżej był McLaren F1, który jednak przyspieszył „zaledwie” do 386 km/h.

Jaki jest aktualnie najszybszy samochód drogowy?

Jak więc widać, wyścig wśród producentów o to, kto stworzy najszybszy osobowy pojazd na świecie, trwa cały czas. Kto jest aktualnym liderem tego zestawienia? Jak się okazuje, jest nim firma Bugatti. Produkowany przez to przedsiębiorstwo model Chiron Super Sport 300 był w stanie rozpędzić się do astronomicznej prędkości 490 km/h i obecnie żadne inne seryjnie produkowane auto nie pobiło tego osiągnięcia. Zważywszy na to, jak trudno jest pojechać o choćby kilometr na godzinę więcej, rekord ten może być niepobity przez jeszcze długi czas.

bluza

Redakcja bikeandbusiness.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

kto wynalazł rower