Tutaj jesteś

Jaki olej silnikowy wybrać? Co się stanie, gdy użyje się niewłaściwego oleju?

11 lutego 2023 Samochody jaki olej silnikowy


Jednym z najważniejszych zadań oleju silnikowego jest smarowanie elementów mechanicznych. Zmniejsza to tarcie między ruchomymi częściami i minimalizuje zużycie. Nowoczesne oleje silnikowe poprawiają ogólną sprawność silnika, przyczyniając się tym samym do redukcji emisji spalin. Ponadto zwiększają bezpieczeństwo działania układów oczyszczania spalin. Dzisiejsze oleje silnikowe są wolne od chloru i metali ciężkich i można je łatwo poddać recyklingowi. Jaki olej silnikowy wybrać?

Dlaczego tak ważny jest olej silnikowy?

Olej silnikowy spełnia wiele funkcji w silnikach spalinowych. Jak już we wstępnie zostało wspomniane, jedną z najważniejszych jest smarowanie elementów mechanicznych. Ponadto olej silnikowy odpowiada za chłodzenie, czyszczenie, ochronę przed korozją. Olej uszczelnia też komory spalania. Nowoczesne oleje silnikowe bazują na różnych olejach bazowych lub mieszankach, w zależności od ich rodzaju i wydajności. Stosowane są dodatki, które mają różne zadania do wykonania.

Co się stanie, jeśli użyje się niewłaściwego oleju silnikowego?

Silniki samochodowe są maszynami precyzyjnymi, dlatego dane dotyczące oleju silnikowego producenta powinny być traktowane jako wymagania, a nie zalecenia. Używanie niewłaściwego oleju silnikowego może spowodować wygaśnięcie gwarancji samochodu. Może też zwiększyć zużycie paliwa lub spowodować przedwczesne zużycie podzespołów silnika, a to w konsekwencji może ostatecznie skrócić żywotność silnika. Silnik pojazdu został zaprojektowany do pracy z olejem o określonej klasie lepkości. Jeśli nie doda się tego rodzaju oleju do silnika, to samochód nie osiągnie obiecanych przez producenta parametrów zużycia paliwa, emisji i osiągów.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Ważne jest, aby znać przeznaczenie wymaganego oleju silnikowego. Ponadto należy wiedzieć, czy jest on zgodny z aktualnymi standardami branżowymi, czy nie. Porównując i wybierając odpowiedni olej silnikowy, należy wziąć pod uwagę również czynnik związany z temperaturą w zimie. Oleje silnikowe 5W40 są idealne do uruchamiania silnika w niskich temperaturach i skuteczne w wysokich temperaturach. Mogą być używane w większości warunków. Na pewno należy stosować się do zaleceń producenta i wybrać taki olej, który jest przeznaczony do konkretnego silnika.

Lepkość oleju silnikowego

Lepkość oznacza płynność cieczy. Jest to jedna z najważniejszych właściwości oleju silnikowego i jest zaznaczona na każdej uszczelce olejowej. W odniesieniu do lepkości rozróżnia się dwie wielkości pomiarowe, lepkość dynamiczną i kinematyczną. Lepkość dynamiczna odnosi się do płynności oleju silnikowego w niskich temperaturach. Im mniejsza liczba przed W, tym rzadszy jest olej na zimno. Lepkość dynamiczna ma wpływ m.in. na prędkość rozrusznika w zimnym silniku. Im niższy współczynnik lepkości w stanie zimnym, tym łatwiej obraca się zimny silnik podczas rozruchu. Lepkość kinematyczna opisuje stosunek lepkości dynamicznej do gęstości oleju silnikowego w określonej temperaturze. Im większa liczba, tym gęstszy jest olej w temperaturze 100°C.

Najważniejsze wynalazki w motoryzacji, które zmieniły świat

Redakcja bikeandbusiness.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?